Юнак заходить до аптеки та зашарівшись, пошепки, щось питає у фармацевта. Та голосно обурюється:
Які ще «засоби захисту»?! У нас тут аптека, а не Міністерство оборони!
Вважається, що перші презервативи з’явилися на світ не пізніше 1350 років до н.е. Їх виробляли з міхурів, шкіри та кишок риб і домашніх тварин. В Національному музеї Єгипту виставлений шкіряний експонат багаторазового використання, що, вірогідно, належав фараону Тутанхамону. Єгипетські та індійські жінки застосовували методи контрацепції на основі фекалій слонів та крокодилів. А з рослинних компонентів небажаній вагітності запобігали за допомогою соку незрілих ананасів, молоку зелених кокосів, настою кореню діоскореї, насіння дикої моркви, подрібнених грициків і кореню імбиру, чаю з лопуха чи майорану, відвару з ялівця або спаржі, порошку подорожника, молочаю, омели. З давніх часів африканські та індіанські племена контролювали народжуваність календарним методом, утримуючись від статевих відносин в певні дні менструального циклу. В Китаї з цією метою практикували точковий масаж. Багато чого цікавого можна прочитати і в автобіографії Giacomo Casanova, який застосовував лимонний сік, як метод посткоїтальної (тобто, після статевого акту) контрацепції. Але все це історія.
На сьогоднішній день, як і раніше, найбільш надійним методом все ще залишається утримання. 100 % гарантії по запобіганню вагітності, до речі, теж не дає, якщо згадати про випадок непорочного зачаття.
Перерваний статевий акт. Має право на існування. Не дуже надійний метод, бо сперматозоїди можуть знаходитися в уретрі до еякуляції (сім’явиверження). До того ж не кожний чоловік може її контролювати.
Календарний метод базується на утриманні від статевих відносин на період овуляції (виходу яйцеклітини). Але оскільки процес овуляції, як і тривалість життя сперматозоїдів, можуть бути досить індивідуальними, цей метод треба доповнювати мінімум щоденним вимірюванням базальної температури та оцінюванням якості слизу з шийки матки.
Сперміциди (свічки, креми, спеціальні тампони, пасти) – це хімічні контрацептиви, дія яких базується на знерухомленні сперматозоїдів. Метод рекомендують застосовувати в комплексі з іншими (кондоми, пероральні), бо згідно з індексом Перля, контрацептивний ефект не досягається у 18 – 24 випадках на 100 жінок за рік регулярного, але ізольованого, використання.
Презервативи – незамінна складова «джентельментського набору». При своєчасному та правильному використанні якісні презервативи не лише запобігають небажаній вагітності, а й небажаним захворюванням, що передаються статевим шляхом.
Хірургічна стерилізація (чоловіча або жіноча). Метод 100-відсотковий, але безповоротній.
Внутрішньоматкові засоби – вводяться жінці лікарем-гінекологом на певний термін та після ретельного дослідження стану її здоров’я. Основна дія їх базується на провокації асептичного запалення в порожнині матки, що заважає імплантації плідного яйця.
Пероральні контрацептиви – є надійним методом, що запобігає овуляції. Різноманітність їх обумовлена дозою гормонів та наявністю додаткових речовин, що можуть використовуватись не лише для попереджання вагітності, а й з лікувальною метою в залежності від випадку. Тому гормональні контрацептиви треба підбирати індивідуально, в кабінеті та за допомогою гінеколога. Самовільний вибір та прийом цих препаратів може нашкодити вашому здоров’ю.
Відомий французький філософ та політичний діяч вісімнадцятого сторіччя маркіз де Кондорсе, казав: «люди повинні, нарешті, зрозуміти, що по відношенню до майбутніх поколінь, їхній обов’язок не тільки давати їм життя, а й щастя». І якщо ваше життя на сьогоднішній день не передбачає народження дитини, плануйте його за допомогою сучасних методів контрацепції.
Текст Є.Григоровська