м. Бориспіль, вул. Бабкіна, 6

(044) 599 45 49 • (045) 955 33 13 • (099) 198 21 02 tsmbloknot@gmail.com

Осінній коктейль

«Запахла осінь в’ялим тютюном, та яблуками, та тонким туманом, — і свіжі айстри над піском рум’яним зорюють за одчиненим вікном…» Чарівна, поетична та надихаюча пора зрілості, жовтогарячого листя та кольорових парасольок. Але якщо відкинути лірику, то побачимо час і можливість для природньої підготовки організму до складного зимового періоду. Овочі та фрукти нашої кліматичної зони, які дозріли восени, є справжнім вітамінним коктейлем, що не замінить жодна таблетка.

Вітамін С у звичайній білокачанній капусті міститься у неймовірно стійкій формі аскорбігену, тому його користь не знищить ні термічна обробка, ані довге зберігання. Кажуть, що древні греки відносилися до капусти, як до магічного «антипохміліну», що витвережував голову та приводив до тями. В наші часи капуста незамінна в дієтичному раціоні для зниження ваги, як косметичний засіб для зволоження та відбілювання шкіри. Капустяний сік протидіє виразковій хворобі, колітам і гастритам, володіє протипухлинною дією, антиоксидантними та протизапальними властивостями.

На 100 г: 25 ккал, вода – 89 г., білки – 2 г., вуглеводи – 6,5 г, жири – 0,1 г, клітковина -1,5 г. Містить пектини, золу, органічні кислоти, лактозу, протеазу, сахари, вітаміни В1, В3, В6, В9, С, Е, РР, К, U, калій, кальцій, магній, мідь, фосфор, натрій, марганець.

Щоб позбавитись від меланхолії та підвищити потенцію свого чоловіка до сімейного столу треба включити диню. Диня не лише справляється з веснянками, вугрями та пігментними плямами, а й позбавляє від нервовості, втоми і просто покращує настрій. Сік дині використовують при застуді, сечокам’яній хворобі. Кремній та каротин, що містяться в дині позитивно впливають на стан шкіри та волосся, кальцій – на зуби та кістки. На сході вважали, що саме вона дарує жінці красу. А південнокорейські вчені нещодавно виділили з плодів дині лікопін, що є «еліксиром молодості».

На 100 г: 41 ккал, вода – 65 г. Містить крохмаль, харчові волокна, клітковину, вітаміни А, С, В1 та В2, РР, D1 та D2, залізо, каротин, магній, калій, фосфор, натрій, залізо.

Доведено, що кабачок змушує організм противитись сивині. Отже, якщо бачимо на вулиці літню жінку з чудовим каштановим волоссям, зовсім не значить, що воно фарбоване. Вірогідно, ця леді притримується здорового способу життя, та кожного дня куштує по велетенському кабачку. А ще кабачки знижують артеріальний тиск, рівень холестерину, цукор крові, виводять токсини, очищують кишечник та лікують ревматизм.

На 100 г: 20 ккал, вода – 94 г., білки – 0,6 г., жири – 0,3 г. Містить вітаміни С, А, тіамін, рибофлавін, клітковину, мінерали — калій, магній, марганець мідь, фосфор, натрій, фолієва кислота.

По кількості вітаміну С солодкий (болгарський) перець випереджає і лимони, і чорну смородину, а по кількості вітаміну А – руду морквину. І згідно даним науковців, завдяки цим пальмам першості від здатний протистояти страшному ворогу людства – канцерогенам цигаркового диму. Перець корисний при цукровому діабеті, авітамінозах, дерматитах, захворюваннях серцево-судинної системи, печінки, шлунково-кишкового тракту, порушеннях роботи сальних та потових залоз; підчас вагітності та лактації; при ангині, кашлі, грипі, безсонні, депресіях, набряках, попереджає виникнення тромбів, покращує апетит, зір та запам’ятовування; підвищує імунітет та резистентність до стресу, знімає втому; попереджає випадіння волосся та ламкість нігтів.

На 100 г: 28 ккал, вода – 92 г., білки – 1,4 г., вуглеводи – 6,7 г, жири – 0,4 г, клітковина – 3,7 г. Містить вітаміни A, B1, B2, В3, В5, В6, РР, С; калій, кальцій, натрій, мідь, цинк, залізо, магній, хлор, фосфор, фтор; пектини, органічні кислоти.

Кажуть, щоб залишити лікаря без роботи, треба з’їдати одне яблуко на день. Мабуть, це мала на увазі Єва, коли пригощала яблуком Адама. До речі, корисність яблука незаперечна при подагрі, анемії, гіпертонії, артритах, сечокам’яній хворобі, атеросклерозі, простудних захворюваннях та бронхіальній астмі, низькій кислотності шлунка, закрепах, безсонні, головному болі, ожирінні, діабеті; підчас вагітності та лактації; для профілактики серцевої недостатності, цукрового діабету, хвороби Альцгеймера, онкозахворювань; зміцненні судин та кісток, покращення стану зубів та шкіри. А основна маса корисних речовин міститься в шкірці.

На 100 г: 43 ккал, вода – 88 г., білки – 0,5 г., вуглеводи – 12 г, жири – 0,5 г, клітковина – 0,9 г, органічні кислоти – 10 г. Містить вітаміни А, групи В (В1, В2, В3, В9), С; натрій, калій, магній, кальцій, фосфор, залізо, йод, цинк, фтор, селен.

Гарбуз можна використовувати дуже цікаво та різноманітно. Якщо Хеллоуін ще не наступив, то в вашому оточенні треба пошукати вагітних жінок та сповістити їх про користь гарбуза у боротьбі з токсикозом. В гарбузі корисними є і м’якоть, і насіння, і квітки. Показаний: при хворобах шкіри, опіках, набряках, анемії, серцево-судинних захворюваннях (в т.ч., гіпертонічній хворобі), ожирінні, простатиті, глистах; використовують в медицині анти старіння; гарбузовий сік рекомендують при гастритах з підвищеною кислотністю, застуді, безсонні та профілактиці карієсу; гарбузова каша — при підвищенні температури, пієлонефриті, циститі, подагрі, сахарному діабеті. А ще з висушених гарбузин можна робити чашки, пляшки та декоративні скриньки.

На 100 г: 23 ккал, вода – 90 г., білки – 1,2 г., вуглеводи – 7,5 г, жири – 0,1 г. Містить вітаміни групи В (В1, В2, В5, В6), А, С, Е, РР, К, D, Т; калій, кальцій, мідь, фтор, кобальт, фосфор, сірку, цинк, залізо.

Квасоля широко використовується у вегетаріанстві, як практично рівноцінна заміна м‘яса. Це означає «ні» атеросклеротичним бляшкам, холестерину, інфарктам, серцевій недостатності, закрепам, діабету та гіпертензії. Вживання квасолі полегшує симптоми менопаузи, знижує ризик виникнення раку молочної залози. А ще свідки кажуть, що в античні часи квасоля була незамінною частиною жіночого макіяжу як пудра, що маскувала дефекти шкіри і одночасно її омолоджувала та лікувала.

На 100 г: 290 ккал, вода – 13 г., білки – 22 г., вуглеводи – 53,5 г, жири – 1,5 г, клітковина – 3,5 г, зола – 3 г. Містить вітаміни В1, В2, В3, В5, В9, А, Е, кальцій, магній, крохмаль.

Хто б міг подумати, що хурма – це ягода, але це справді так. А ще ця величезна ягода дозріває на деревах роду Diospyros, що означає не абищо, а «плід богів». Китайці ж традиційно використовують хурму від гикавки. Але вона корисна також при діареї, дисбактеріозі, геморої, астмі, хворобах кишечника, щитоподібної залози та нирок, гіпертонії; покращує обмін речовин та процеси кровотворення; зміцнює імунітет та нервову систему, тонізує, підвищує працездатність, покращує апетит та швидко втамовує голод. Антиоксиданти, що містяться в хурмі, виводять з організму шкідливі речовини та сповільнюють процеси старіння.

На 100 г: 63 ккал, вода – 81 г, білки – 0,6 г, вуглеводи – 16 г. Містить вітаміни В1, В2, В3, А, Р, С; кальцій, калій, магній, каротин, крохмаль, натрій, йод, залізо, фосфор, марганець, нікель, мідь; фруктозу, глюкозу, пектин, дубільні речовини, золу, клітковину.

Ласкаво просимо тебе, осінь!

Текст Є. Григоровська